S&A water chiller CWFL-1500 for cooling 1500W metal fiber laser machine
Description
CWFL-1500 chiller features:
1. 5100W cooling capacity; optional environmental refrigerant; 2. ±0.5℃ precisely temperature control; 3. The intelligent temperature controller has 2 control modes, applicable to different applied occasions; with various setting and display functions; 4. Dual temperature to satisfy different needs of fiber laser device and the lens; 5. With Ion adsorption filtrating and test functions conform to fiber laser device operating requirements; 6. Multiple alarm functions: compressor time-delay protection, compressor overcurrent protection, water flow alarm and over high / low temperature alarm; Water chiller parameter:
Voltage:220V; Frequency: 50/60Hz; Refrigerant: R-22 / R-410a